Jutro mnie tu nie będzie (2010)

Trzy pokolenia kobiet - babcia, matka i córka - mieszkających pod jednym dachem, w pięknym domu, w willowej dzielnicy dużego miasta. Najstarsza to schorowana staruszka, której świat składa się ze wspomnień i wyobrażeń. Matka to kobieta dojrzała, uporczywie walcząca z oznakami starzenia się, z poczuciem przegranej. Najmłodsza, Marta - główna bohaterka etiudy, usiłuje uzyskać niezależność.
Kończy doktorat z zakresu medycyny, ubiega się o stypendium w Berkeley. "My wszystkie jesteśmy u siebie" - stwierdza w pewnym momencie matka. Mimo silnej więzi żyją jednak obok siebie, pogrążone w samotności. Różni je bardzo wiele: strój, sposób bycia, stosunek do świata i innych. Jednocześnie ich portrety układają się w porządek życia kobiety, w obraz dość brutalny, choć paradoksalnie ukazany w pięknych wnętrzach i jasnych barwach. Relacje kobiet pełne są napięć, skrajnych emocji - od niechęci, a nawet nienawiści, po miłość.
Po pełnym złośliwości i przytyków rodzinnym obiedzie i awanturze pomiędzy Martą a jej matką, następuje niemal liryczna scena, w której córka pomaga umyć matce włosy. Przebywanie obok siebie to ciągła huśtawka uczuć i nastrojów. Kobiety tkwią we wzajemnych zależnościach, z których nie mogą lub nie potrafią się wyrwać. Babcia wymaga nieustannej opieki i nadzoru córki i wnuczki. Matka przymuszona do zajmowania się schorowaną staruszką, nie pozwala wyzwolić się córce. Podświadomie dąży do przekształcenia ich relacji w zależność, od której sama nie może już uciec. Córka czuje odpowiedzialność wobec matki i babci. Wie jednak, że jeśli na tym etapie życia nie podejmie decyzji o odejściu, niebawem stan uwięzienia okaże się nieodwracalny.
Produkcja: 2010
Premiera: brak informacji

Reżyseria:


Muzyka:


Obsada:
Marta Sobczak

matka Marty

babcia Marty

Iwona

koleżanka z pracy matki

profesor, kochanek Marty

ojciec Marty

sekretarka profesora

ksiądz

listonosz

i inni.


IMDb (angielski)
Wikipedia (polski)

ENGLISH

"I Won't Be Here Tomorrow"


Polish with English subtitles.

Marta is a thirty-year-old doctor who lives with her mother. The film is a story of her attempts to free herself of her toxic mother's influence. The secrets and resentments concealed by Poland's wealthy middle class are difficult to break free from even when you are already an adult.

Directed by: Julia Kolberger
Music by: Radosław Łukasiewicz
Starring: see complete cast listing in Polish section "Obsada" (above)


IMDb (English)
Wikipedia (English)
POL.03.161003
ENG.02.161003


(POL) polski, (ENG) English subtitles,


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz